Pokud je pěkné mladé maso, tak ani není potřeba marinovat přes noc, ale stačí třeba hodinka.
Po upečení je důležité nechat maso ještě tak 10 minut odpočinout. Při pečení oceníte kuchyňský teploměr (ale dá se zvládnout i bez něj)
Teplý krájejte na širší plátky a podávejte se šťouchanými brambory a třeba pečenou zeleninou nebo glazovanými cibulkami a dobrým červeným vínem.
Studený roastbeef krájejte na tenké plátky a je výborný s karamelizovanou cibulkou, rukolou a křenovou majonézou do baget :-).
roastbeef:
- 1 kilo pěkného roštěnce
- hrubozrná mořská sůl
- olivový olej
- dijonská hořtice (ideálně maille)
- worcester
- pepř
- kuchyňský provázek, teploměr
Maso důkladně odblaňte a kuchyňským provázkem svažte do pevného, pravidelného válečku (zajistí rovnoměrné propečení). Smíchejte si trochu olivového oleje, přiměřeně hořčice, worcestru, soli a pepře na kašičku, ve které maso pěkně ze všech stran namočte. Pokud budete marinovat přes noc, tak vynechejte sůl, tu potom přidejte až před pečením.
Rozpalte pánev a předehřejte troubu na 140 stupňů. Maso zprudka opečte ze všech stran, aby se pěkně zatáhlo (nepíchat do něj :-) a potom přendejte i s vypečenou šťávou do pekáčku. Odkryté pečte ve střední části trouby dokud nebude vnitřní teplota masa cca 65 stupňů. To bude maso upečené medium. Bude to trvat cca 45 minut. Pokud máte rádi víc propečené maso, tak nechte ještě chvíli tak, aby teplota byla 70 stupňů. Ale přijde mi to tak trochu barbarský :-))
S teplotou a délkou pečení si můžete pohrát, jde péct i při nižší teplotě delší dobu, to se vyplatí především u staršího masa, bude pak krásně jemňoučké. Stejně tak nakládat můžete mnohem déle (klidně až týden), ale zase pokud máte kvalitní maso, tak není potřeba.
Po vyndání z trouby nechte maso chvilku odpočinout, potom sundejte provázek a krájejte na plátky.
Žádné komentáře:
Okomentovat